Atgal į Naujienas

2020-10-15

Leidus dirbti iš bet kur NFQ atsiveria pasaulio talentų jūra



Po karantino pasikeitus darbuotojų lūkesčiams, įmonės pamažu ima leisti specialistams dirbti ilgesniam laiku įsikūrus bet kuriame pasaulio kampelyje. Kelionių štilio sąlygomis užčiuopusios šią, bet kiek ryškesnę turizmo gyslą, šalys tokius skaitmeninius klajoklius vilioja išskirtiniais pasiūlymais ir, anot specialistų, formuoja naują darbo ir keliavimo kultūrą. Šalių sienoms užsiveriant ir atsiveriant pagal pandemijos įnorius, verslas svarsto galimybes nuotolinio darbo kultūrą paversti darbo organizavimo norma, rašo „Verslo Žinios“.

Technologijų kompanija „NFQ Technologies“ šiemet startavo su „Work from anywhere“ (liet. „Darbo iš bet kur“) iniciatyva, kuri leidžia darbuotojams dirbti iš bet kurio pasaulio kampelio, neribojant dienų skaičiaus ir neįpareigojant kartas nuo karto fiziškai pasirodyti biure. Paulius Insoda, NFQ vadovas, sako, kad toks bendrovės žingsnis buvo reakcija į pakitusius darbuotojų lūkesčius.

„Per karantiną įsitikinome, kad vienu metu dirbdami skirtingose lokacijose esame tiek pat produktyvūs, kaip ir būdami biuruose. Planuodami, kaip dirbsime pasibaigus karantinui, apklausėme darbuotojus. Net 93% komandos narių išsakė norą turėti galimybę dirbti laisviau geografiškai ir pasibaigus karantinui“, – komentuoja vadovas. Birželį priėmusi sprendimą taikyti naują politiką, dirbti iš bet kur bendrovė leidžia nuo rugsėjo. Šio metu tokia galimybe naudojasi du įmonės specialistai: vienas darbuojasi iš Belgijos, kitas įsikūrė Ispanijoje.

„Manome, kad koronaviruso situacijai stabilizavusis, šia politika trumpesniam ar ilgesniam laikui galėtų pasinaudoti daugiau kaip pusė NFQ darbuotojų“, – prognozuoja pašnekovas.

Anot Pauliaus Insodos, didesnis mobilumas ne tik prisideda prie darbuotojų motyvacijos, bet ir atveria galimybių pritraukti tuos talentus, kurie nori gyventi ir dirbti ne tik Lietuvoje. „Duomenų analitikos įmonės „Gallup“ duomenimis, nuotoliniu būdu dirbantys darbuotojai gali būti net 20–25% produktyvesni ir tiek pat laimingesni už tuos, kurie dirba biure. Galimybė laisvai pasirinkti darbo vietą, neapsiribojant nei mūsų biurais Vilniuje, Kaune ar Šiauliuose esančiais NFQ biurais, nei namais Lietuvoje, darbuotojams suteikia laisvės ir galimybių įgyti visiškai kitokios asmeninio gyvenimo patirties: pažinti ir pasimėgauti užsienio valstybių siūlomais malonumais neemigravus iš Lietuvos, nepraradus darbovietės, išsaugant socialines garantijas, artimų kolegų ratą, augimo galimybes“, – vardija Paulius Insoda.

Teisė ir saugumas

„Work from anywhere” politika leidžia dirbti iš bet kurios užsienio valstybės, iš kurios specialistui įmanoma atlikti savo darbinę funkciją. Tačiau, anot vadovo, reikėjo atsižvelgti ir į teisinius (darbo vizos klausimai) bei politinius suvaržymus (pvz. kariniai veiksmai pasirinktoje teritorijoje), taip pat interneto spartos ir kibernetinio saugumo klausimus.

„Pavyzdžiui, išsiaiškinome, kad norint, jog Lietuvoje registruotos įmonės darbuotojas, išvykęs ilgesniam laikui dirbti iš užsienio valstybės, neprarastų nuolatinės darbo vietos Lietuvoje juridinio statuso ir darbdaviui nereikėtų teisiškai įforminti darbuotojo nuolatinės darbo vietos užsienio šalyje, dirbti ne Lietuvoje specialistas gali ne ilgiau kaip 6 mėnesius per metus. Kitu atveju, darbdavys turi apsvarstyti galimybę užsienio valstybėje, kurioje dirba jo darbuotojas, registruoti įmonės filialą arba pasirūpinti darbuotojo mokesčiais ir tai valstybei, iš kurios darbuotojas dirba. Tai reiškia, kad mūsų darbuotojai iš bet kurios kitos valstybės gali dirbti kasmet iki pusės metų“, – teisines vingrybes aiškina Paulius Insoda.

Kitas NFQ svarbus klausimas buvo: kaip užtikrinti saugų duomenų perdavimo ryšį užsienyje dirbančiam kolegai.

„Saugus duomenų perdavimo ryšys yra bene svarbiausiu faktoriumi, lemiančiu realias galimybes darbuotojams saugiai atlikti savo darbą ne tik iš Lietuvos, kurioje NFQ jau turi sukūrusi saugią infrastruktūrą, o ir iš bet kurios užsienio valstybės. Kaip žinia, kai kuriose valstybėse VPN ryšys yra blokuojamas. Tad prieš darbuotojui išvykstant ilgesniam laikui dirbti iš tokios užsienio šalies, svarbu iš anksto įsivertinti ir rasti saugaus duomenų perdavimo ryšio alternatyvas“, – pasakoja P. Insoda.

Jis vardija, kad tarp šalių, kuriose gali būti ribojamas naudojimasis VPN, yra Baltarusija, Kinija, Iranas, Irakas, Omanas, Rusija, Turkija, Uganda, Jungtiniai Arabų Emyratai, Venesuela. Jeigu įmonės darbuotojai norėtų padirbėti iš šių šalių, jų atvejai būtų nagrinėjami atskirai.

Papildoma nauda

P. Insodos nuomone, NFQ taikoma politika taip pat yra papildoma nauda darbuotojams.

„Work from anywhere” politiką laikysime pavykusia, jei išvykusiųjų laikinai dirbti iš užsienio darbuotojų patirtys ir pasitenkinimas šia galimybę bus teigiamas. Taip pat, kai pagal šią politiką į užsienį išvyks dirbti vienu metu didesnis kiekis mūsų žmonių, įsivertinsime darbo našumą ir komandiškumo klausimus“, – sako P. Insoda. Jis detalizuoja, kad pasibaigus pandemijai darbo iš bet kur galimybės išsižadėti įmonė neplanuoja.

„Nebent ilgainiui susidurtume su žmogiškaisiais, teisiniais ar saugumo suvaržymais, kurie priverstų riboti šią galimybę kai kuriose valstybėse“, – papildo pašnekovas.

Užčiuopta gysla

Susidūrusios su kelionių sektoriaus suvaržymais, kai kurios šalys jį mėgina gaivinti pasiūlydamos ilgalaikes darbo vizas užsienio šalių gyventojams. Iš visur, kur tik yra interneto ryšys, galinčius dirbti vadinamuosius skaitmeninius klajoklius (angl. digital nomads), tokios šalys vilioja žemais COVID-19 sergamumo rodikliais, menkesnėmis kasdienėmis išlaidomis ir lėtesniu gyvenimo ritmu.

Jungtinei Karalystei priklausanti Angilijos sala, esanti tarp Karibų jūros ir Atlanto vandenyno, tėra užregistravusi 3 COVID-19 atvejus. Rugpjūčio pabaigoje salos turizmo taryba pranešė kviečianti užsieniečius darbuotis nuotoliniu būdu iš Anglijos ir siūlanti jiems galimybę pratęsti vizas. Anot Kenroy’aus Herberto, šalies turizmo tarybos vadovo, pirmenybė teikiama turistams, atvykstantiems ilgesniam laikui, iš šalių, kuriose fiksuojamas ne didesnis kaip 0,2% koronaviruso sergamumas. Galimybė dirbti Angilijoje vienam asmeniui atsieitų 1.000 USD, o keturių asmenų šeimai – 1.500 USD (į šią sumą įskaičiuota viza, atvykimo mokesčiai, 2 COVID-19 testai ir kt.)

„Sala reikalauja tik trumpo savo vykdomos veiklos aprašymo“, – sukonkretina naujienų portalas CNBC.

Barbadosas nuotoliniu būdu dirbantiems asmenims nuo birželio 30 d. siūlo pailgintą metų trukmės vizą „12-month Barbados Welcome Stamp“. Šalis siūlo nemokamą interneto ryšį, kuris veikia visoje saloje, įskaitant restoranus, kavines, bibliotekas ir viešuosius parkus. Nuotoliniu būdu dirbančių turistų vaikai gali lankyti privačias mokyklas arba už fiksuotą mokestį lankyti valstybines mokymo įstaigas. Norintieji už 263 USD įsigyti vizą, privalo pateikti įrodymų, kad savo šalyje turi nuolatinį darbą, studijuoja universitete arba turi tiek lėšų, kad be vargo galėtų Bermuduose gyventi metus.

Jungiasi Europa

CNBC skelbė, kad nuotoliniu būdu dirbančius kviečiasi ir Gruzija, Estija, kuri su „Digital Nomad Visa“ programa ruošėsi startuoti dar gerokai prieš pandemiją, planų pirmuosius nuotolinio darbo klajoklius pasveikinti 2021 m. turi ir Kroatija.

Paulius Insoda komentuoja, kad tokios programos rodo, jog popandeminis pasaulis neišvengiamai bus kitoks, o verslas jau dabar gali pasinaudoti visomis teigiamomis per pandemiją išmoktomis pamokomis.

„Nuotolinis darbas taps nauja norma ne tik pažangesniuose, bet apskritai visuose sektoriuose. Galbūt pandemija organizacijas bei visuomenę paragino keistis priverstine tvarka, tačiau lankstūs ir sumanūs žmonės po šios patirties neabejotinai daugiau išloš, negu praloš. Mūsų įmonės patirtis rodo, kad krizės, globalūs iššūkiai yra gera treniruočių aikštelė naujiems raumenims užsiauginti bei pasinaudoti tokiomis galimybėmis, kokių nepasitaiko ramybės sąlygomis“, – sako jis.