Naujienos

 
2017 04 14

Maratonai. Arba kodėl mums įdomūs ne tik kolegų tech-skills’ai, bet ir jų užklasinė veikla?

Praeitais metais The Guardian paskelbė, kad hobiai vaidina gan svarbų vaidmenį, norint jaustis laimingu. Ir nors laimės dydį išmatuoti sunkoka, nemažai tyrimų patvirtina artimą užklasinės veiklos, laimės ir efektyvumo darbe ryšį. Tad neslėpsime, mums įdomūs ne tik kolegų tech-skills'ai, bet ir tai, kas juos džiugina po darbo :) Pavyzdžiui kolega Marius Triukas, ne tik darbuojasi prie įspūdingų projektų, bet ir dalyvauja ne mažiau įspūdingose pasaulinėse Iron Man varžybose. Kadangi bėgiojimas ir maratonai jau tampa NFQ tradicija, šylant orams, kalbiname Marių apie svarbiausius dalykus, kurių turėtų nepamiršti kiekvienas bėgikas!

 

Marius_Triukas 

Kas paskatino pradėti bėgioti?

 

Prieš keletą metų šiek tiek važinėjau kalnų dviračiu, ir vieną dieną pagalvojau, kad tikriausiai esu pakankamai fiziškai pasirengęs pradėti bėgioti (juolab kad keletas draugų tuo jau užsiėmė). Be to, bėgimą kilo mintis įtraukti į pasirengimo kelionei į Himalajus programą kaip cross-training‘ą. Tačiau čia buvo antrasis, pavykęs bandymas; pirmasis bandymas, pasibaigęs visiška nesėkme, buvo dar porą metų anksčiau, kai atsikėlęs nuo sofos nubėgau du kilometrus, o po to leisgyvis gulėjau visą dieną ir pasakiau sau, kad aš negimęs bėgti.

 

Kokias didžiausias klaidas darydavai pradėjęs šį sportą?


Pirmoji nesėkmė ištiko nepasidomėjus, kaip reikia pradėti bėgioti. Be to, labai ilgą nedariau tempimo pratimų po treniruotės, ir vėliau labai ilgai taisiau to pasekmes (neaiškius įsisenėjusius skausmus etc.).
10 svarbiausių dalykų, kurių turėtų nepamiršti kiekvienas bėgikas!

 

Marius Triukas3_1 


1. Turėk pamatuojamą tikslą.
Tikslas „kad gerai jausčiausi", mano manymu, nėra pamatuojamas, todėl labai lengva nuo jo nukrypti. Tikslas „įveikti maratoną per dvejus metus" arba „nubėgti pusmaratonį po metų" skamba geriau, be to įsipareigojimą galima fiksuoti užsirašant į varžybas (man asmeniškai būtų labai sunku prisiversti sportuoti, jei nebūtų kažkokios nustatytos dienos, kada reikės atsistoti prie starto). Turėk planą ir jo laikykis. Internetas pilnas bėgimo programų bei apps‘ų (mokamų ir ne), padedančių susiplanuoti, kaip pasiekti konkretų rezultatą konkrečiu metu. Bet visos programos yra geros tiek, kiek jų laikysitės.


2. Nepersistenk su treniruotėmis. Jei sloguoji ir praleidai treniruotę ar kelias - nebandyk pasivyti plano ir jų sukimšt į likusią savaitės dalį, tiesiog judėk toliau. Jei praėjo pora savaičių - tada gali tekti grįžti atgal į tą vietą, kur treniruotės buvo nutrauktos (tai yra general rule of thumb ir gali priklausyti nuo konkretaus treniruočių grafiko).


3. Daryk tempimo pratimus. Kaip pasakytų daugelis trenerių - treniruotė nebaigta, kol neatlikti tempimo pratimai (ir tai ne tušti žodžiai, iš praktikos žinau). Mokslinio pagrindimo tam yra gausu internete, reikia tik pasidomėti. Pratimai, daromi prieš treniruotę (jei daromi), yra visiškai skirtingi nei tie, kurie daromi po treniruotės - turėk tai omenyje.


4. Nepersistenk su gėrimu. Išbėgant valandos trukmės treniruotei tikrai nereikia neštis vandens buteliuko. Apskritai, dėl gėrimo treniruotės/varžybų metu, yra dvi stovyklos:
Gerk pagal grafiką. Jos šalininkai sako, kad reikia gerti nustatytais laiko tarpais, nes kai pajusi troškulį - bus jau per vėlu ir našumas kris. Gerk, kai norisi (drink to thirst). Jos šalininkai sako, kad žmogaus organizmas yra puikiai prisitaikęs ir labai tiksliai pasako, kada reikia malšinti troškulį. Aš pats esu antros stovyklos šalininkas (bet labai išsiplėsčiau aiškindamas motyvus, be to tai yra subjektyvu ir ginčytina).  

 

5. Ar tikrai reikia ausinuko? Mano nuomone, taip - pirmam bėgimo sezonui :) Vėliau pamatysi, kad jo nereikia, nes ir taip yra ko klausyti. Išimtis, bent jau man, yra intervalinės treniruotės, kai per ausines pasakoma, kada kokiu tempu reikia pradėti/užbaigti bėgimo intervalą.


6. Sek žingsnių dažnį (cadence). Nors kartą suskaičiuok, kiek žingsnių bėgdami padarote per minutę. Optimaliu vis dar laikomas 160-180 žingsnių per minutę dažnis (cadence). Šis skaičius priklausomai nuo bėgimo greičio neturėtų smarkiai keistis (turėtų keistis tik žingsnio ilgis). Daugiau info - Google.


7. Nepasiduok spaudimui.
Jei turi įdomesnių užsiėmimų - nebėgiok. Niekas gi neverčia visų žaisti kompiuterinius žaidimus ar auginti pomidorus, tai kodėl visi turėtų bėgioti? Juolab, kad bėgimu užsiimti visada suspėsi.


8. Lemia žingsniai, bet ne žodžiai. Most of you tikriausiai to nedaro, todėl čia daugiau prevencinis patarimas - nebėgiojantiems žmonėms totaliai neįdomu, kiek ir kur nubėgai, todėl prikąskit liežuvį (arba klaviatūrą). Aišku, jei per klaidą kažkas paklausė, kaip sekasi sportuoti - tada jau pats kaltas :)


9. Gadget'ai yra gerai. Manau absoliuti šios kompanijos žmonių dauguma yra pamišę dėl skaičių ir duomenų analizės, o bėgimui skirti gadget‘ai (išmanieji laikrodžiai, pulsometrai, žingsniamačiai etc.) padeda susirinkti labai daug informacijos, kurią laisvalaikiu galima įvairiais būdais interpretuoti, analizuoti, o vėliau derinti savo veiksmus priklausomai nuo rezultatų.


10. Nuo kulno ar nuo pirštų, cushioned ar barefoot - jei nori sudeginti laiką, kurį geriau skirtum treniruotėms ar poilsiui, įsivelk į šias ir panašias diskusijas :) 

 

Balsuok už patikusią naujieną
Svetainės struktūra