Naujienos

 
2017 02 17

Audrys Kažukauskas: „Lietuvos jaunuoliai turi visas galimybes mūsų šalyje prisidėti prie aukščiausio lygio IT projektų”

Lietuvos jaunuoliai turi visas galimybes mūsų šalyje prisidėti prie aukščiausio lygio IT projektų, kurie niekuo nenusileidžia gimstantiems Silicio slėnyje. Audrys Kažukauskas, per 10 metų NFQ prisidėjęs prie milijonines investicijas pritraukusių pasaulinio garso projektų gimimo, sako, jog tereikia noro, galvos ant pečių ir ryžto.

 

Gruodį jis žurnalo Valstybė buvo išrinktas metų žmogumi už jaunimui rodomą pavyzdį, kad pasaulinio lygio informacinės technologijos kuriamos ne tik Silicio slėnyje.

 

Audrys 

Kodėl Lietuvos jaunimui nereikėtų aklai gėrėtis Silicio slėniu ir kodėl Lietuvoje jam šiuo metu milžiniškos perspektyvos?


Lietuvos jaunuoliai aukštųjų technologijų srityje turi puikių galimybių ir perspektyvų. Dabar tikras IT specialistų aukso amžius. Šiuo metu visame pasaulyje - milžiniškas aukštųjų technologijų specialistų, ypač programuotojų, trūkumas. Pasaulinės personalo atrankos bendrovės „ManpowerGroup" tyrimo duomenimis, pernai IT specialistai buvo antri, vertinant, kaip sunku bendrovėms surasti tinkamus tam tikros srities profesionalus. Ką tokiu atveju daro startuoliai ar didesnės bendrovės, kai namų rinkoje neranda darbuotojų? Jos pradeda ieškoti specialistų kitose šalyse, kurti ten savo padalinius ar bendradarbiauti su kitų šalių IT bendrovėmis.


Ir tai jokiu būdu nereiškia, kad kitų šalių darbuotojams jos numeta tik paprastus, mechaninius darbus. Jie gauna tokios pat svarbos ir sudėtingumo užduotis bei kuria tokio pat lygio produktus, kurie lengvai gali konkuruoti su tuo kas gimsta Silicio slėnyje. Imkime mūsų - NFQ - pavyzdį. Čia dirbdamas per pastaruosius 10 metų spėjau prisidėti prie kelių pasaulinio garso startuolių gimimo ir plėtojimo. Pirmasis buvo Swoodoo, kuri greitai tapo didžiausia skrydžių paieškos sistema Vokietijoje. Vėliau - KAYAK, didžiausia pasaulyje kelionių meta paieškos sistema. Šiuo metu kartu su nemaža komanda labai sėkmingai plėtojame naują tarptautinį startuolį - atostogų būsto nuomos paieškos sistemą HomeToGo. Ją pernai Forbes įtraukė tarp 10 sparčiausiai augančių Europos verslų.


Visos šios paminėtos bendrovės - tarptautinės, pritraukusios milijonines investicijas iš JAV ir kitų šalių investuotojų, orientuotos į pasaulines rinkas. Visuose šiuose technologiniuose startuoliuose Lietuvos IT specialistai atliko ir vis dar atlieka svarbų vaidmenį. Swoodoo ir HomeToGo atvejais, visa technologinė platforma buvo sukurta vien tik mūsų specialistų. Ir mes nesame vienintelis toks pavyzdys - džiugu, kad turime dar visą eilę sėkmingų lietuvių sukurtų projektų, kurie jau užsitarnavo pasaulinį pripažinimą.


Tad mūsų jaunimui - visos galimybės įgyti tarptautinės patirties, siekti karjeros aukštumų, neišvykstant iš Lietuvos. Sakyčiau, šiuo metu tai padaryti dar lengviau, palyginti su tuo, kiek reikėtų investuoti laiko ir jėgų, bandant įsitvirtinti Silicio slėnyje. Visai neseniai Infobalt paskelbė, kad per artimiausius tris metus Lietuvoje truks net 11 tūkst. IT specialistų. Tai reiškia, kad bet kuris gabesnis IT srityje jaunuolis turi garantuotą sėkmingą karjerą Lietuvoje. Pavyzdžiui, mes galėtume kasdien priimti po naują programuotoją, jei tik tenkintų jo pradinės kompetencijos ir motyvacija.


Tai, kad dirbi Lietuvoje, nereiškia, kad nepamatysi pasaulio, neįgysi tarptautinės patirties. Aš pats turiu daug komandos kolegų iš užsienio, darbe daugiau kalbu angliškai nei lietuviškai. Praktiškai dienomis dirbu užsienyje, o vakare grįžtu į Lietuvą. Ir toks darbo modelis man labai patinka.


IT specialisto perspektyvas Lietuvoje galima palyginti su krepšininko perspektyvomis. Jei gerai žaisi, į tave atkreips dėmesį Žalgiris - progresyvi IT kompanija. Vien tik galėdamas treniruotis ir žaisti su geriausiais žaidėjais, turėsi galimybę sparčiai tobulėti. Jei daug ir kryptingai dirbsi, pateksi į pagrindinę sudėtį ir dar sparčiau tobulėsi bei žaisi Eurolygoje - kad ir tokiame startuolyje kaip HomeToGo. Tai jau itin aukšto profesionalumo lyga, kuri drąsiai gali lygiuotis su NBA (Silicio slėniu). Tik priešingai nei krepšininko, IT specialisto karjera yra žymiai ilgesnė ir labiau užtikrinta. Pas mus traumų nebūna.

 

Audrys2 

Kodėl Lietuvoje yra įmanoma kurti aukščiausio lygio techninius projektus ir sėkmingai konkuruoti su pasauliniais lyderiais?

Atsakymas paprastas - turime viską, ko tam reikia. Lietuva gali pasigirti labai aukšto lygio patyrusiais programuotojais, kurie turi didelių sistemų kūrimo ir tarptautinio verslo patirties. Turime specialistų, kurie išmano ir moka efektyviai sustyguoti didelių IT komandų darbą. Turime universitetus Kaune ir Vilniuje, kurie ruošia aukšto lygio specialistus. Turime vieną geriausių pasaulyje techninę infrastruktūrą. Ir esame žinomi pasaulinėje rinkoje, kaip puikūs savo srities profesionalai.


Tad visą sėkmės formulę turime. Reikia užtikrinti tik pagrindinio jos ingrediento - IT specialistų - srautą ir visais įmanomais būdais skatinti moksleives ir moksleivius rinktis šią nepaprastai įdomią ir itin perspektyvią profesiją.


Kaip tomis galimybėmis pasinaudoti ir kokių klaidų vengti?


IT specialistų paklausa didėja tokiu greičiu, kad karjeros galimybių net ir pradedančiajam yra per daug ir jos per lengvai pasiekiamos. Vis dėlto, labai svarbu atsakingai rinktis IT kompaniją, kurioje norite įsidarbinti. Karjerą pradedantiems jaunuoliams siūlyčiau nesirinkti bendrovių, kuriose programinės įrangos kūrimas yra tik antraeilis dalykas ir visas darbas jose apsiribos kokių nors įmonės vidinių IT įrankių priežiūra ir tobulinimu. Reikėtų vengti ilgą laiką dirbti mažose kelių programuotojų įmonėse.


Neretai tenka susidurti ir su programuotojais, kurie penkerius ir daugiau metų dirba prie smulkių, nesudėtingų projektų, naudoja pasenusias technologijas. Pagal darbo stažą jau turėtų būti patyrę programuotojai, bet jų programavimo gebėjimai mūsų įvertinimu yra tik pradedančiojo ar šiek tiek prakutusio programuotojo lygio. Jie patiria šoką, staiga supratę, kad iš esmės keletą karjeros metų praleido veltui. Dalis jų nusprendžia, kad geriau būti didele žuvimi mažame tvenkinyje ir grįžta prie mažų projektų. Bet mane labiausiai žavi tie, kurie nepabūgsta „prarasti veido", pripažinti tuos kompetencijos trūkumus, su didele energija imasi juos šalinti ir tampa puikiais profesionalais.


Jei tikrai norite greičiau augti kaip IT specialistai, vertėtų kuo ankstesniame etape įsidarbinti didesnėje tarptautinio kapitalo IT bendrovėje, kurioje dirba geriausi programuotojai. Stebėkite, kokius sprendimus priima labiau patyrę kolegos, nebijokite klausti, kokiais argumentais jie vadovaujasi. Analizuokite, ar tie sprendimai pasiteisina, ką jūs darytumėte kitaip. Koncentruokitės ne į pačių užduočių atlikimą, bet į jų teikiamą naudą. Ir svarbiausia - būkite iniciatyvūs ir nepataisomi optimistai! Darykit daugiau nei jūsų prašo, ne tik pastebėkite problemas, bet imkitės jas spręsti. Vietoj 10 priežasčių, kodėl jums gali nepavykti įgyvendinti sumanymo (šioje srityje programuotojai dažnai turi labai lakią vaizduotę!), geriau surašykite 10 žingsnių tam tikslui pasiekti.


O jei trumpai - reikia turėti galvą ant pečių, noro mokytis ir tiesiog daug kryptingai dirbti. Ši taisyklė galioja tiek Lietuvoje, tiek bet kurioje pasaulio rinkoje.

 

 

Balsuok už patikusią naujieną
Svetainės struktūra